Liceum Ogólnokształcące

Liceum Ogólnokształcące,
ul. Rajdowa 13 (Retkinia) Łódź
tel: 42-686-86-87

Dnia 24 września 2010 r. w naszej szkole odbyła się X edycja ustanowionego przez Radę Europy - Europejskiego Dnia Języków.

Z tej okazji klasy gimnazjalne jak i licealne wzięły udział w konkursach przygotowanych przez mgr Monikę Mierczyńską i mgr Wiolettę Szubkę we współpracy z mgr Anną Życką i mgr Jarosławem Darczem.

Celem konkursów językowych było uświadomienie uczniom, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych. Po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej stało się to tym bardziej ważne. Już  Johann Wolfgang von Goethe był tego świadom, bo uważał, że – „Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem”.

Obchody tego dnia rozpoczęto od wysłuchania recytacji poezji i prozy w 6 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Każda klasę reprezentowało dwóch przedstawicieli, którzy zdobywali punkty w następujących konkurencjach:

• identyfikacja flag krajów europejskich,
  • identyfikacja obiektu turystycznego w Europie,
  • potrawy / dania europejskie,
  • quiz dotyczący wiedzy o Unii Europejskiej,
  • wiedza o naszej szkole - pytania w języku obcym,
  • test z zakresu wiedzy o językach europejskich.

Jury w składzie: mgr Jarosław Darcz, mgr Wioletta Szubka i mgr Monika Mierczyńska oceniło również plakaty promujące wylosowany przez klasę kraj europejski.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – klasa II GA (16 punktów)

II miejsce – ex aequo  III GA i III GB ( 14 punktów)

III miejsce – klasa II GB (12 punktów)

Liceum

I miejsce – ex aequo klasa II A i I A (18 punktów)

II miejsce – klasa II B (17 punktów)

III miejsce – klasa I B (13 punktów)

Klasy otrzymały nagrody w postaci słodyczy, natomiast reprezentanci klas otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Oxford University Press.